Opis
Ciekawa perspektywa na podstawie eksperymentu we francuskim przedszkolu, jednak do przełożenia na nasze polskie warunki.
Fizjologiczny proces uczenia się jest podobny niezależnie od narodowości.
Książka podzielona jest na kilka rozdziałów tematycznych, które w przystępny sposób prowadzą Czytelnika przez założenia naturalnej edukacji oraz organizowania środowiska dziecka, aby przynosiła ona efekty.
„Człowiek przychodzi na świat z ogromną obietnicą inteligencji i człowieczeństwa.”
Niezwykłą wartością książki jest zyskanie świadomości, że to my jako rodzice czy opiekunowie odpowiadamy za rozwój tych predyspozycji.
Najbliższa strefa rozwoju dziecka (Lew Wygotski) decyduje o tym czy potencjał, którym dziecko jest obdarzone przy narodzinach zostanie wzmocniony i wykorzystany.
Na okres krytyczny rozwoju mózgu (od narodzin do 5 roku życia) przypada
” powstawanie co sekundę od 700 do 1000 połączeń nerwowych.”
Co to powoduje?
A właśnie wszechstronny rozwój, ujawniający się w naturalnej potrzebie poznawania świata, rozumienia, co się dzieje dookoła, sprawdzania siebie.
Autorka podkreśla również istotność poszanowania przez dorosłych rytmu dziecka, kojenie jego lęków oraz stresu, aby hormony stresu nie zalewały niedojrzałego mózgu. Ważne okazuje się przypomnienie, iż warto zwracać uwagę na język oraz jego precyzyjność zwłaszcza w okresie krytycznym rozwoju mózgu, ponieważ dzieci naturalnie „tak naprawdę uwielbiają uczone słowa.”
W sposób jasny i zrozumiały Celine Alvarez opisuje także rolę nauki przez doświadczenie oraz zgodę na popełnianie błędów w trakcie jej trwania.
Fenomenalne podsumowanie!
Podsuwa także wskazówki, jak włączać bliskość natury w edukację.
I uwaga, jak można zorganizować „czas na nicnierobienie i rozmyślanie?
Jak dobierać pomoce dydaktyczne wspierające rozwój dziecka jednocześnie oddając samodzielność w sprawdzaniu hipotez a także testowaniu rozwiązań?
Niezwykle cenna lektura podkreślająca, iż źródłem sukcesu w edukacji jest miłość i więź społeczna!
Bookarnik dumnie wystawił ten tytuł na naszych półkach!