Opis
Dziecku, a potem dorosłemu łatwiej regulować swoje stany emocjonalne, jeśli jest świadome, że każda emocja czemuś służy i coś komunikuje a wejście z nią w dialog powoduje zaopiekowanie się swoimi potrzebami w danym momencie.
Czy można wymyślić baśń o emocjach?
Już wiecie z pewnością, że tak.
Usiądźcie zatem na dywanie, skierujcie uwagę na swoje serce i poznajcie Maję i jej smutek, skrzacika Borysa i krzepiącą złość.
Zajrzyjcie z Violą, szczurkiem Rysiem do lęku.
Poznajcie czarownicę, która wojowała ze wstydem a na koniec spotkajcie zakochaną poetkę gąsienicę.
Każda baśń na końcu posiada część dydaktyczną, która pozwala na przeprowadzenie zajęć grupowych bądź pracę indywidualną z dzieckiem na temat danej emocji.
To fantastyczna okazja do uczenia siebie i dziecka życia w zgodzie ze swoimi emocjami, nabywania umiejętności przepuszczania ich przez siebie, a nie wypierania i zaprzeczania, że je przeżywamy.
To wielka sztuka i każdy aktor ma swój debiut.
Zatem – do dzieła z pierwszą próbą!
Do każdej baśni Autorka opracowała propozycję scenariusza zajęć, który może być modyfikowany przez prowadzącego w zależności od czasu trwania warsztatu oraz specyficznych potrzeb danego dziecka czy grupy dzieci, a także wykorzystywany do indywidualnej pracy terapeutycznej.
Książka może być także narzędziem dla rodziców do budowania z dzieckiem dialogu dotyczącego przeżywanych emocji i odkrywania oraz nazywania ukrytych w nich potrzeb.