Opis
Pszczoły to doskonałe tancerki indywidualne oraz dostosowujące się do wskazówek choreografa także w grupie.
Inżynierki i inżynierowie doskonali ze względu na misterne i przemyślane budowanie plastra miodu.
Są także taksówką dla pyłku, dzięki temu otrzymują „kubek aromatycznej kawy, chciałoby się powiedzieć, w postaci nektaru a także darmową stołówkę, bo jest też ich pożywieniem.
Znajdują swoje miejsce w pradawnej sztuce, w Jaskini Pajęczej w Hiszpanii są na malowidłach, jednak z pewnością nie z radością, ponieważ człowiek wyjada na nich miód z gniazda.
Z pewnością w czasach starożytnego Egiptu humor im się znacznie poprawił i gdyby było to możliwe to błyszczałyby w świetle reflektorów, bo oto według wierzeń ” powstały ze spadających na pustynię łez boga słońca Ra.
„Nie tylko Egipcjanie czcili pszczoły, w starożytnej Grecji mogły czuć się jak boginie i bogowie, bo sam Zeus „dosłownie wyrósł na miodzie.” Doczekały się wielkiego święta królewskiego, Napoleon Bonaparte z Józefiną wystąpili podczas koronacji w płaszczach zdobionych” wyszywanymi złotą nicią pszczołami.”
Ta książka to oda do radości, że pszczoły jeszcze istnieją, mimo że człowiek potrafi być dla nich okrutny.
To docenienie ich ogromnej pracy, a co więcej podkreślenie, że bez nich człowiek nie jest w stanie przetrwać.
Dlaczego?
Zerknijcie na tabelę IX w książce i zobaczcie, jak wiele warzyw i owoców im zawdzięczamy, w jaki sposób pomagają nawet w produkcji mięsa i mleka.
Aby żadna grupa zapylaczy nie była pominięta autor umieścił także tabelę X przedstawiającą bohaterów walczących o przetrwanie różnych gatunków roślin, od chrząszcza po kolibra.
Nie samą chwałą pszczoła żyje, więc trzeba zabrać się do pracy i spojrzeć na tabele, gdzie pokazane jest bartnitwo, czyli pszczelarstwo leśne, budowa ula i jego rodzaje, strój i narzędzia pszczelarza.
Szczegółów i unikalnych ciekawostek, które ociekają wręcz miodem można wymieniać bez końca.
To prawdziwy atlas pszczół.
Uwaga! Nie przyjmujemy reklamacji, jeśli na stronach książki zauważycie jakby tłuste ślady miodu 🙂
To wspaniały efekt ilustratorski, bo to one tutaj tworzą piękne kompozycję, a krótkie, ale ważne teksty uzupełniają to rusztowanie jak miód plastry.