Narodziny

Ana Gallo i Pablo Acosta

58,00  54,00 

Bioróżnorodność naszej planety zapiera dech w piersiach, zróżnicowanie cyklów rozrodczych i zrozumienie wszystkich mechanizmów może być nie lada gratką i wyzwaniem dla samych biologów.

Zatem drodzy nasi mali naukowcy,  chcecie wyruszyć z nami w podróż niczym z serii „Było sobie życie”?

Nasuwa się pytanie, po co tyle zachodu, po, co te zaloty, po, co te podchody samców do samic, po, co tyle sposobów wydawania na świat potomstwa, skąd te różnice?

Jak to się dzieje, że niektóre gatunki stadnie opiekują się młodymi, inne jako rodzicielska para a jeszcze inne pozostawiają młode już po narodzinach, w tym ostatnim przypadku – czyż to nie duża wiara  w swoje latorośle? 🙂
Czy jednak konieczność przetrwania gatunku?

Ta książka to krótki przewodnik, ale także drogowskaz: szanujmy bioróżnorodność.

Rozwieją się różne wątpliwości przy kolejnych stronach tej książki.

Opis

Żółw lądowy na przykład chowa się do swojej skorupy, ale tylko ze względu na zimę, kiedy poczuje ciepły powiew dni wyrusza na poszukiwanie swojej miłości.
W tej rodzinie mama wybiera przyszłą kołyskę dla swych małych, przygotowując gniazdo z idealną klimatyzacją (warunki cieple optymalne) i płaszczem ochronnym przed drapieżnikami (liście przykrywające gniazdo).

Wyjątkowym a zarazem spektakularnym cyklem rozrodczym mogą pochwalić się koniki morskie, bowiem to tata rodzi potomstwo, młode zakładają wręcz peleryny niewidki, aby uchronić się przed drapieżnikami i przybierają barwę otaczających je koralowców.

Mama kangurzyca ruda z kolei prowadzi wręcz notatnik i kalendarz, który pozwala jej dokładnie zaplanować swoje macierzyństwo.

Ropucha zwyczajna i danaid wędrowny są samotnikami i nigdy nie poznają swoich rodziców.

Płetwale błękitne i pingwiny cesarskie też mogą ubiegać się o Oscara, sprawdźcie, w jakiej kategorii 🙂

Świat zwierząt jest fascynujący i tak bliski, młode pokolenia zawsze wywołują ciepło w sercu, są tak bezbronne i zależne od innych.

Poszerzanie wiedzy, rozumienie świata przyrody jest przyszłością młodego pokolenia, które może ochronić wiele gatunków przed wyginięciem.

Ta książka to krótki przewodnik, ale także drogowskaz: szanujmy bioróżnorodność.

 

Dodatkowe informacje

Waga 0.454 kg
Wydawnictwo

Tatarak

Ilustracje

Aina Bestard

Oprawa

Twarda

Pomagajka wiekowa

6-8, 8-12

Możesz lubić także…