Kocyk

Miguel Gouveeia i oRaquel Catalina

29,90  26,90 

Gdy Józef przyszedł na świat, dziadek podarował mu piękny kocyk, który przez wiele miesięcy szył do kołyski pierwszego wnuka.

Tak rozpoczyna się wzruszająca, wywodząca się z tradycji żydowskiej, historia. Kochający i zaradny dziadek wykorzystuje tkaninę do uszycia rozmaitych części garderoby wnuka, aż do momentu, kiedy wystarcza jej jedynie na obleczenie guzika, dzięki czemu kocyk towarzyszy Józefowi w dorastaniu. Kiedy w końcu i guzik przepada, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu dziadek po raz kolejny zaskakuje chłopca, tworząc coś z niczego i sprawiając, że pamiątkowy kocyk jednak nie zniknie.

Wspaniała opowieść o miłości, czułości, dzieciństwie i upływie czasu, a także o mocy opowieści, która jak stary kocyk może trwać wiecznie…

„Czułość: uczucie, które ujawnia się między osobami, które są sobie bliskie, i które nieustannie się o siebie troszczą. Kocyk jest czułością”.

– Blog Deus me Livro

„Kiedy zdarzy się Wam zatęsknić za dziadkiem lub babcią, bądź też za jakąkolwiek bliską Waszemu sercu osobą, która mieszka daleko albo odeszła na zawsze, przeczytajcie tę książkę. To jedna z najbardziej wzruszających historii, jakie w tym roku przeczytałam”.

– Blog O Palácio da Lua

„Poruszająca opowieść, w której nadawanie nowego życia starym przedmiotom nie jest jedynie nudną – choć bardzo ważną w naszych czasach – lekcją, jest przede wszystkim opowieścią o międzypokoleniowych więziach”.

– Ana Dias Ferreira, „Observador”

Opis

Z perspektywy terapeuty rodzinnego ta książka to skarb. Z każdą jej stroną coraz większy i bardziej autentyczny.

W trakcie czytania odbyłyśmy wręcz podróż sentymentalną, ciepłą, kojącą a także wzmacniającą.

W życiu dzieci można znaleźć mnóstwo ukochanych „kocyków”, przedmiotów, bez których nie wyobrażają sobie dnia, rzeczy, które dodają im odwagi, przypominają o kimś ważnym, powodują, że bliska osoba jest cały czas przy nich.

Dla naszego bohatera takim swoistym amuletem był kocyk, który uszył dla niego dziadek.

„Gdy Józef przyszedł na świat, jego dziadek, który był krawcem, podarował mu piękny kocyk. Przez wiele miesięcy dziadek własnymi rękami szył go do kołyski pierwszego wnuka.” Kształtujące się więzi pomiędzy pokoleniem dziadków i wnucząt są czymś niemierzalnym, nieuchwytnym językowo, wypełniają serca i tulą małego człowieka, który właśnie przyszedł na świat. Pokazują, jak niezwykle cennym skarbem dla dziadka jest pojawienie się wnuka w jego życiu. Gdy przegląda się w jego oczach może przecież zobaczyć cząstkę siebie. Trudno, aby takie doświadczenie czasem nazwać słowami. Przejaw wzajemnej troski , wdzięczności za obecność w relacji bohaterów to coś niezwykłego, trwałego, przepełnionego miłości i bliskością obecnego w tej historii.

Ogromne znaczenie w opowieści ma czas, to on właściwie tka tę historię i wprowadza zmiany. Józef dorasta, dziadek Ignacy coraz bardziej się starzeje, cykl życia przeplata się tutaj na każdej stronie. Kocyk także się zmienia, początkowo służy do utulenia i poczucia bezpieczeństwa, kiedy Józef jest malutki. Potem, kiedy umie już chodzić i mówić, kocyk to nieodłączny element rzeczywistości i poznawania świata poprzez zabawę. Mamie chłopca zdaje się umykać wartość tego daru od dziadka, być może dostrzega ją gdzie indziej, ponieważ mówi do Józefa, że kocyk jest dziurawy , wygnieciony i czas go wyrzucić.

Spotyka się to ze sprzeciwem chłopca i historia zaczyna mieć inny bieg:) Nie zdradzimy go:)

Nadchodzi taki nieuchronny etap życia, kiedy dziadkowie odchodzą na zawsze, kiedy pozostają już tylko wspomnienia, które jednak nadal są w stanie tchnąć życie, ocalić relację od zapomnienia. Zapewne Józef będzie miał wiele do opowiedzenia swoim wnukom…

Ogromną wartość tej opowieści nadają ilustracje. Powodują, że czyta się tę historię ze spokojem, niejako w ciszy, która jak w kapsule czasu zamyka wrażenia i emocje, które wywołuje każda następna strona. „Dziadek zawsze znajduje jakieś rozwiązanie”, dlatego Józef z ufnością przychodzi do niego i wierzy, że z kocyk można jeszcze ocalić. Nie myli się, dziadek potrafi pomóc mu i tchnąć kolejne życie w swój podarunek.

Opowieść o miłości międzypokoleniowej, przemijaniu, wdzięczności i bliskości. Takiej jeszcze nie było.

 

Dodatkowe informacje

Waga 0.780 kg
Wydawnictwo

Kropka

Ilustracje

Anna Pol

Oprawa

Twarda

Ilość stron

32

Pomagajka wiekowa

6-8

Możesz lubić także…