Opis
Do czego to doszło, że we współczesnym świecie zarówno dziewczynki jak i chłopcy mogą się edukować, wybierać zawód, marzyć o przyszłości, o jakiej dzieciom z schyłku XIX wieku jeszcze nie śniło?
Kiedy Czytelnika pochłonie świat Calpurnii Tate bez reszty, zrozumie tę ironię.
Co więcej, odkryje w tej małej dziewczynce moc i siłę, która będzie nasionkiem dla kolejnych feministycznych wręcz dążeń do równości.
Szkoła zupełnie inna niż dziś, za nieposłuszeństwo rózga albo Kąt Wstydu w klasie.
Nie przystoi jedenastoletniej dziewczynce myśleć, że zostanie przyrodniczką, powinna oddawać się ćwiczeniom w hafcie i gotowaniu, tak aby być dobrze przygotowaną do przyszłego małżeństwa.
Calpurnia wybiera wędrówki po okolicy i obserwowaniu roślin i zwierząt.
Po co jej takie wrażenia?
Callie Vee (tak mówią na dziewczynkę najbliżsi) widzi w przyrodzie więcej niż inne dzieci, zadaje sobie mnóstwo pytań i z wielką determinacją szuka odpowiedzi.
Kiedy przekracza granice swojej odwagi i zbliża się do swojego dziadka, który godzinami przesiaduje w swojej domowej biblioteczce zaczyna się jej prawdziwa naukowa przygoda.
Otwarty umysł, poszukiwanie swojej ścieżki życiowej i ponadczasowość pytań, pokonywanie barier wydawałoby się nie do przekroczenia to wszystko Czytelnik znajdzie u literackiej koleżanki Calpurnii.
Ile poświęceń, determinacji może wywołać poszukiwanie okazu wyki?
Jakie relacje z sześcioma braćmi i jakie zrozumienie jej potrzeb poznania świata przyrody spotka dziewczynkę w rodzinie?
O czym rozmawia z dziadkiem?
Uchylimy Wam teraz rąbka tajemnicy naukowej: „O wszystkim. O owadach, wężach, kotach, kojotach, o drzewach, motylach i kolibrach, o chmurach, pogodzie i wietrze, o niedźwiedziach i wydrach… o zasadach destylacji…dziadek próbuje uzyskać alkohol z orzechów pekanowych.”
Fascynujących tematów nie ma końca, dziewczynka przy dziadku rozwija przyrodnicze skrzydła i wznosi się na nich wysoko.
Ale to nie tylko opowieść o tym..