Opis
Wydawnictwo Muchomor potrafi zająć się tematami, które nie są łatwe ani przyjemne w przeżywaniu, a jednak fundamentalne i kluczowe ze względu na bezpieczeństwo dzieci.
(Jeśli nie znacie poprzedniej książki „Zły dotyk.NIE!”, koniecznie zajrzyjcie do naszej recenzji).
Białe tło i komiksowe postaci Henriego Fellnera umożliwiają Czytelnikowi łatwy odbiór i eksponują najważniejsze przesłanie każdej myśli autorki Florence Dutheil.
„W szkole, w swojej okolicy, na wakacjach masz okazję spotkać różnych ludzi i odkryć, że można żyć inaczej. Jeśli interesujesz się innymi, nauczą Cię wielu rzeczy. Ty także wiele ich nauczysz.” To doskonały podsumowanie książki, jednak także jej wizytówka.
Ciekawość i otwartość na ludzi jest dla utrzymania relacji z innymi bardzo istotna. Trudno sobie wyobrazić akceptację inności , różnorodności, jeśli brak jest postawy zaciekawienia.
Truizmem być może jest fakt, że żadne społeczeństwo świadomie nie akceptuje tytułowego rasizmu i nietoleracji, jednak stworzenie płaszczyzny dialogu, równowagi między lękiem, wyobrażeniem przed nieznanym, nowym, innym a faktyczną wiedzą na ten temat to niezwykle trudna sztuka.
Warto zaszczepiać w dzieciach zgodę na odmienność. Im wcześniej dzieci dostrzegają zasób w tym, że dobrze się różnić między sobą, tym lepiej. Bohater książki, Michał nie wyobraża sobie, gdyby każdy był taki jak on? Jak można byłoby się rozpoznać w tłumie takich samych Michałów? „Skąd, byśmy wiedzieli, kim jesteśmy? Kolejne karty książki pokazują różnorodność wyglądu, religijną, charakteru. Autorka też w sposób bardzo przystępny dla młodych Czytelników otwiera przestrzeń na rozmowę o sposobach przyjmowania informacji o różnicach między ludźmi i zaprasza do zastanowienia się jak można różną niepowtarzalność.
Książka naprawdę godna polecenia.