Opis
Tak to się stało, że w tym roku latem wiosna do nas zawitała a to za sprawą tego, że dopiero od tomu tego zaczynamy przygodę z przyrodą za płotem!
Wcześniejsze części serii dotyczą jesieni i zimy. Każdy tom łączy ta sama konwencja, która bardzo porządkuje treści, pomaga Czytelnikowi w układaniu ich w ciekawą całość. Dzieci uczą się poprzez zabawę, to żadna nowość, jak i przez rymowane teksty, które zawierają w sobie esencję całego tematu. Być może dlatego autorka, Katarzyna Moryc każdy z sześciu rozdziałów zaczyna od wiersza, który stanowi preludium do lasu, łąki, wody, sadu, ogrodu, parku wiosną.
Każda rozkładówka ma inne treści przy zamkniętych i otwartych skrzydełkach, dzieci mogą zgadywać, co odnajdą w środku, a ten moment oczekiwania na sprawdzenie jest częścią zabawy z nauką. Ilustracje utrzymane są w klasycznym stylu, niczym z Elementarza Mariana Falskiego, barwy są stonowane, płynnie prowadzą do chmurek, w których znajdują się ciekawostki na temat konkretnych gatunków roślin i zwierząt. To trochę jak zakodowana opowieść, ponieważ kolor chmurki odpowiada często barwie kwiatów, liści, upierzenia ptaków, o których mowa… i tak, przylaszczki fioletowe więc i tło informacji o fotosyntezie i zimotrwałych ich liściach takie samo. Brązowa barwa sarenki to kamuflaż, który ma taką samą barwę w chmurce, która mówi Czytelnikowi o tym, że młoda sarna nigdy nie jest porzucana przez matkę, mama wróci na czas karmienia, gdyby cały czas była przy młodych jej zapach mógłby przyciągać drapieżniki. Śnieżyczka przebiśnieg ( tak, tak, to ta sama roślina, o której myślicie, ale z pełną nazwą), czyli oczywiście białe kwiaty i na takim samym tle dowiemy się, iż jako pierwsza dostarcza wiosną nektaru i pyłku spragnionym owadom.
Wiosna jest bardzo aktywizująca, ponieważ na końcu każdej sekcji znajdują się zadania jak sudoku, rebusy, krzyżówki, kodowanie i szyfrowanie, kreatywne zadanie z wykorzystaniem elementów z najbliższego otoczenia z cyklu „zrób to sam”. Dla Czytelników, którzy mieliby wątpliwości co do poprawnych odpowiedzi na końcu książki znajdują się odpowiedzi do zadań a także quiz wiosenny.
Całość zamyka twarda oprawa i aż serce przyrodnicze rośnie, gdy taka książka pojawia się na rynku, która uczy, bawi i przede wszystkim proponuje wspólne aktywne czytanie.