Opis
W większości opowiadań pokazana jest współczesna polska problematyka – realistyczna, codzienna i wiarygodna, często bolesna (ubóstwo, samotność i smutna samodzielność dzieci zapracowanych rodziców, przemoc).
Młodzi bohaterowie stają wobec sytuacji, które z jednej strony ich przerastają i może nie powinny mieć miejsca, a z drugiej – wiemy, że są prawdą o życiu polskich dzieci.
Co ciekawe, młodzi bohaterowie odkrywają znaczenie wartości w praktyce: odczuwając dyskomfort w związku z ich łamaniem lub przyglądaniem się, jak są łamane.
Mimo że często brakuje im właściwej opieki emocjonalnej ze strony dorosłych, są wyposażeni w wewnętrzny kompas etyczny i zdobywają się na świadomy wysiłek, aby postępować właściwie.
Skromność, bezinteresowność, szacunek, odwaga, niebezpieczeństwo ulegania pozorom i łatwym interpretacjom, zmagania ze znaczeniem niesionym przez własne imię…
Książka z powodzeniem nadaje się do wykorzystania przez nauczycieli etyki, filozofii, być może przez katechetów – oby jednak była też czytana „po prostu”.
Została wydana z okazji piętnastolecia promującej czytelnictwo dzieci „Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.